انواع پایه چوبی

در این قسمت قصد داریم هر آنچه که میبایست قبل از خرید هر پایه چوبی بدانید را شرح دهیم. به طور مشخص پایه‌های چوبی آماده به تازگی در کشور شروع شده و در این چندسال اخیر فروشگاه‌هایی به وجود آمده‌اند که صرفا پایه‌ی چوبی میفروشند.
نیاز بیش از پیش بازار برای تنوع در سبک پایه‌های چوبی و نگاه دقیق‌تر به جزییات پایه مبلمان و صندلی ها و کمد‌ها باعث به وجود آمدن مدل‌های زیادی از پایه های چوبی شده که هر روز به تعداد آن اضافه میشود. درگذشته تولیدکنندگان مبلمان‌ها در جریان تولید خود پایه متناسب با محصول خود را تولید میکردند که اغلب به منظور به صرفه بودن و توجیه اقتصادی داشتن محصولات خود از پایه‌هایی با ظاهری ساده بهره میبردند. دلیل اصلی این سادگی آن بود که بتوانند به راحتی برای هر طرحی از مبلمان‌های ساخته شده آنها را استفاده کنند.

                                                               طرح مشابه در الگوهای قدیمی

اما با ورود دستگاه‌های تولید سی‌ان‌سی چوب به کشور تمایل مشتریان برای شخصی‌سازی مدل‌های خود افزایش یافت و روند بازار به سمتی رفت که هر مشتری سبک و طرح دلخواه خود را از تولیدکننده طلب میکند. با شدت گرفتن خرید محصولات چوبی به شکل جدید، تولیدکنندگان به ناچار تمرکز بیشتری بر روی پایه‌های چوبی قرار دادند. به بیانی دیگر آنها برای رسیدن به نیاز مشتریان خود میبایست یا در کارگاه خود و یا بیرون از مرکز تولیدی خود به دنبال پایه‌چوبی مناسب کار باشند. همین اتفاق منجر به شکل‌گیری کارگاه‌هایی شد که صرفا پایه‌های چوبی مبلمان و کمدها و میزها را تولید کنند و در سویی دیگر فروشگاه‌هایی برای نمایش آن شکل گرفت و امروزه که در ابتدای این مسیر هستیم تنوع بسیاری از پایه‌های چوبی به وجود است.

                                                                        انواع پایه های چوبی

با ادامه روند شخصی‌سازی در صنعت چوب، مشتریان پایه‌های چوبی دیگر تولیدکنندگان مبلمان نیستند بلکه مشتریان خانگی زمانی را برای پیدا کردن طرح دلخواه پایه‌چوبی خود اختصاص میدهند که این نشان‌دهنده‌ی حضور و دخالت پررنگ مشتریان در روند تولید میباشد. به طور کلی تولید محصولات به سمت طرح‌هایی از ایده‌های مشتریان خانگی میرود و این قدرت انعطاف تولیدکنندگان را محک میزند که نشان دهند توانایی تغییر خط تولید و اصلاح آن را داشته باشند.


انواع پایه‌های چوبی

پایه‌های چوبی در بازار به طور کلی به دو دسته اصلی تقسیم بندی میشوند. پایه‌های خراطی و پایه‌های منبت چوبی

پایه‌ خراطی

همانطور که در ویدیو زیر نشان داده شده است پایه های خراطی شده به آن دسته از پایه‌های چوبی گفته میشود که به صورت عرضی براده‌برداری میشوند. شکل کلی این پایه‌ها از یک اصول مشخص پیروی میکند و طرح‌های عرضی متنوعی را ایجاد میکند.

                                                                           ساخت پایه خراطی

پایه‌های خراطی دارای تنوع بیشماری میباشد. تمامی این مدل از پایه‌ها با یک تکنولوژی ساخته شده و تفاوت کیفیت میتواند در همسایز بودن و هم‌شکل بودن خراطی آن باشد. البته که نیازی به اشاره به جنس چوب نیست چرا که قبل از هر اقدامی بر روی چوب باید جنس و مشخصات آن را شناخت. میتوانید برای اطلاع از مشخصات جنس چوب‌های پرمصرف در صنعت نجاری وارد این بخش شوید.(بهترین جنس چوب برای پایه‌های چوبی میز چیست؟)

با اطمینان از جنس چوب مورد نیاز خود و نداشتن ترک و گره چوب بر روی کار‌ و توجه به همسایز بودن محصولات خود به سراغ طرح‌های مورد رضایت خود میرویم. طرح‌های پایه‌های خراطی به دو دسته پایه‌های ساده مخروطی و پایه‌های طرح‌دار خراطی تقسیم میشوند. شکل این دو دسته را میتوان در زیر مشاهده کرد.


                         پایه خراطیپایه مخروطی

                                                                  پایه خراطی و پایه مخروطی

پایه مخروطی چوبی یکی از پر طرفدارترین مدل‌های بازار است که سبک مدرن محصولات چوبی را حفظ کرده و در عین سادگی نمای بسیار ظریفی به محصول میدهد. پایه‌های مخروطی به صورت مورب و یا ایستاده به صفحه بالایی خود متصل میشوند که میتوانید در مقاله نحوه بستن پایه‌های چوبی با این بخش آشنا شوید.

قابل ذکر است دسته دیگری از پایه‌های چوبی نیز وجود دارد که بر طبق همان سایز پایه‌های مخروطی میباشد اما با این تفاوت که خراطی نشده و شکل خام‌تری نسبت به آن دارد.


پایه پخی                                                                                پایه پخی

این مدل از پایه‌های چوبی همچون پایه های مخروطی در کارهای مدرن استفاده شده با این تفاوت که از خطوط صاف و مستقیم بهره میبرد که دقیقا مناسب صفحات و میزه‌ها و کمدهایی است که گوشه‌های منحنی نداشته و به صورت مسطیلی/مربعی تولید میشوند. همانند شکل زیر:


                    پایه پخی

                                                                   پایه پخی  متصل شده


گونه دوم پایه‌های خراطی همان دسته‌ای که بسیار پر تنوع میباشد با سلیقه بازار و مشتریان در حال تغییر است و هر‌روز مدل‌های جدیدی در این دسته تولید شده که بر اساس مدل ست کردن آن میتواند در جایگاه سبک مدرن، کلاسیک و یا نئوکلاسیک استفاده شود. این بدان معنا نیست که اصول سبک ساخت سازه‌های چوبی با دسته بندی گفته شده رعایت میشود چرا که امروزه شاهد آن هستیم سبک‌های تلفیقی از مبلمان‌ها تولید شده و همه قطعات آن صرفا بر اساس سلیقه شخصی مشتریان ساخته شده و نمونه مشابهی از آن وجود ندارد. به همین دلیل سخت‌گیری در طرح‌های این بخش وجود ندارد و هر مشتری بر اساس ایده ذهنی خود پایه‌چوبی دلخواه خود را انتخاب میکند که یکی از دلایل به وجود آمدن طرح‌های بیشماری از مبلمان‌ها همین نکته است.


مدل‌های مختلف پایه خراطیپایه‌های منبت چوبی

همانطور که از نام این دسته پیداست، پایه‌های منبت چوبی حاصل منبت‌کاری چوب میباشد. منبت چوب در گذشته فقط به صورت دستی انجام میشد اما با پیشرفت در زمینه تولید و ورود دستگاه‌های سی‌ان‌سی چوب طرح‌های بیشماری از منبت در این صنعت ایجاد شد. امروزه منبت به صورت دستی دارای ارزش بالایی است و مبلمان‌هایی که از این طریق تولید میشوند به قیمت بالایی فروش میروند.

اما در سوی دیگر بازار و در جایی که قیمت پایین محصولات و سرعت تولید و تنوع اهمیت پیدا میکند، منبت‌های دستگاهی پایه‌های چوبی قرار دارد. این قسمت همچون پایه‌های خراطی پرتنوع نیست اما هر روز بر تعداد و مدل‌های منبت چوب پایه‌ها اضافه میشود.پایه منبت چوبی


اصولا پایه‌های منبت چوبی بر سبک کلاسیک تمرکز دارد اما تغییر در طرح‌ها پیشین و ظهور سبک نئوکلاسیک منجب به آن شد که مدل‌های این دسته گسترش یافته و به صورت مدل‌های تلفیقی تولید شود. یکی از مدل‌های محبوب این مدل‌ها پایه‌های آیینه‌خور میباشد که شمایل نئوکلاسیک را به صورت زیبایی به رخ میکشد.


                                 پایه آیینه خور

پایه دکوری ایینه خور


جنس چوب استفاده شده در منبت میبایست بر طبق همان اصول پیشین منبت‌کاری به صورت دستی باشد که یعنی چوب مورد نیاز باید از جنسی انتخاب شود که قدرت و استحکام مورد نیاز ظرافت‌های منبت‌کاری را داشته باشد که معمولا در ایران از چوب راش و فینگرجوینت رابروود بهره میبرند.

در ادامه شما میتوانید وارد بخش محصولات پایه‌های چوبی دارچوب شده و با کمک قسمت فیلتر محصولات تمامی آنچه که در بالا توضیح داده شد را مشاهده نمایید. همچنین فروشگاه دارچوب دارای تنوع خوبی از پایه‌های چوبی میباشد که در صورت نیافتن مدل دلخواه خود عکس و طرح آن را برای ما ارسال نمایید تا در سریع‌ترین زمان برای شما تولید شود.