تعمیر و‌ نگهداری پایه چوبی میز و صندلی

میز و صندلی‌های چوبی از جمله زیباترین مبلمانی هستند که می توانید در خانه داشته باشید. این اثاثیه با ظرافت طبیعی و رنگ‌های گرم خود، اغلب از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شوند و به میراث‌های خانوادگی بسیار محبوب و مورد استفاده تبدیل می‌شوند. در نهایت ساییدگی و پارگی معمولی ممکن است پایه‌های چوبی را لرزان کند. قرار دادن یک کبریت زیر پای شل تنها یک راه حل موقت است.  در عوض، آن را تعمیرکنید تا لرزش از بین برود.  (به خاطر داشته باشید که صندلی ها به روش های مختلفی ساخته می شوند و ممکن است برخی از آنهابرای یک پروژه تعمیر خانگی مناسب نباشند.) در اینجا توضیح می دهیم که چگونه یک پایه چوبی در وهله اول خراب می شود و چگونه آن را تعمیر کنیم.


۳ علت رایج خرابی پایه های چوبی میز و صندلی 

یکی از رایج‌ترین دلایل لرزش پایه میز یا صندلی، ساختار ضعیف آن است. هنگامی که یک مبلمان چوبی مانند میز یا صندلی ساخته میشود، نجار باید اجازه دهد تا نوسانات دما در محیط وجود داشته باشد.  وقتی هوا مرطوب است، چوب منبسط می‌شود و وقتی هوا خشک می‌شود، چوب منقبض می‌شود – این تغییرات می‌تواند تا نیم سانت اندازه‌گیری شود.  اگر سازنده پایه ها را با در نظر گرفتن نوسانات انبساط و انقباض نسازد، پایه ها شل می شوند.

آن بریگز، یک کارگر چوب که همچنین در Skillshare، یک انجمن یادگیری آنلاین برای خلاقان، تدریس می‌کند، می‌گوید یکی دیگر ازدلایل متداول لرزش پایه این است که "سطح چسباندن دانه بلند(سطح مقطع اتصال) کافی روی نازک کاری داخلی وجود ندارد."  (این به تمام اجزای چوبی داخلی صندلی اشاره دارد که با هم کار می کنند.) "زمانی که از نازک کاری ابزار برقی در مبلمان تولید انبوه استفاده می شود، رایج است."

دلیل سوم برای پایه های لرزان، مبلمان‌ساز است که به جای نازک کاری چوبی صرف، که قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر هستند، با بست‌های فلزی مانند پیچ یا درج‌های رزوه‌دار متصل می‌شود.  بریگز می‌گوید: "اگر در محل اتصال فضایی برای تکان دادن وجود نداشته باشد، مفصل شروع به شل شدن می‌کند. تکان دادن مکرر باعث شل شدن بیشتر و بیشتر می‌شود و در نهایت الیاف چوب جای خود را رها می‌کنند و شما با آن مواجه خواهید شد.  یک سوراخ کنده شده که دیگر توسط بست نگهداشته نمی شود."نحوه تعمیر پایه چوبی در منزل

 به گفته بریگز، ساده ترین روش برای رفع یک پای متزلزل، ابتدا برداشتن کامل پایه چوبی و رفع مشکل ریشه ای است.  اگر مشکل این است که یک رولپلاک شل شده است، تعمیر نسبتاً ساده است. بریگز می گوید: یک راه حل عالی استفاده از یک اپوکسی دو قسمتی برای چسباندن مجدد آن به هم است.  اگر بتوانید ابتدا پایه چوبی را کاملاً شل کنید تا بتوانید به سطح چسب بیشتری دسترسی داشته باشید، این تعمیر بهترین کارایی را خواهد داشت. یک تکه مقوا برای چسباندن چسب چوب بردارید و از چوب بستنی برای هم زدن دو قسمت با هم استفاده کنید.  از همان چوب برای زدن چسب به هر سطح موجود صندلی استفاده کنید.  شما باید سریع کار کنید زیرا چسب چوب در حدود پنج دقیقه کاملا خشک می شود. اگر گیره های چوبی دارید، عالی است، هر چه بتوانید در حین چسباندن با هر چیزی آن را محکمتر ببندید، بهتر است.


 اگر مشکل این باشد که یک پیچ یا درج رزوه دار شل شده است، روش تا حدودی متفاوت خواهد بود. گاهی می‌توانید از همان ترفند چسب چوب مانند بالا استفاده کنید، اما فقط پیچ یا پیچ را با چسب بپوشانید و دوباره آن را وارد کنید، اگرچه این یک تعمیرموقت خواهد بود. به طور مشابه، می توانید از چوب کبریت و چسب برای پر کردن سوراخ استفاده کنید، که اساساً الیاف چوب داخلی را بازسازی کرده و دوباره آن را به هم بچسبانید. روش دیگر این است که یک پیچ بزرگ تر را در سوراخ اصلی قرار دهید.  این نیز یک راه حل موقت است، زیرا این مشکل احتمالاً به دلیل حرکت فصلی چوب یا خم شدن صندلی به گونه ای است که برای آن طراحی نشده است.

(ترجمه مستقیم از سایت https://www.marthastewart.com/8094008/how-fix-furniture-with-wobbly-legs)