شناخت سبک نیوکلاسیک یا نئوکلاسیک یا کلاسیک مدرن


اگر کنجکاو هستید که اسرار سبک نئوکلاسیک را بیاموزید تا آن را در خانه خود بازسازی کنید، ادامه مطلب را بخوانید.
ما در آستانه سفری هستیم که به طور مختصر نگاهی عمیق به عناصر کلیدی طراحی داخلی کلاسیک خواهد داشت که به طرز دلپذیری با مبلمانی که "مد" هستند ترکیب شده و پیچیدگی‌های جدیدی را نشان می‌دهند.
خود کلمه، کلاسیک جدید یا نیوکلاسیک یا نئوکلاسیک، یک تناقض را نشان می دهد.  از یک طرف چیزهای جدید وجود دارد، یعنی هر چیزی که از نظر خطوط، مواد، رنگ ها و پرداخت ها مد روز است. از سوی دیگر، قوانین سبک کلاسیک ایتالیایی، خطوط ثابتی که بدون تأثیر بر تعادل بینش کلی، شخصیت و دکور ثابتی را به فضای داخلی می‌بخشد.
مانند دیگر سبک‌های مبتنی بر برهم زنی فضاها، "ظرافت" که روح‌ها و جنبه‌های زیادی را در بر می‌گیرد - طراحی نئوکلاسیک نیز با کنار هم قرار دادن زبانی و مفهومی تداعی‌کننده شروع می‌شود و سپس به سمتی می‌رود که به پروژه های مبلمان متنوع، غنی و مجلل و در عین حال متعادل ختم میشود.

آشنایی با سبک نیوکلاسیک

به هر حال، این همان سبک کلاسیک ایتالیایی است که ریشه در ترکیبی از طعم‌ها و تأثیرات مختلف دارد: قسمت اصلی کلیت طراحی است، اما از جزئیات مجلل، اثاثیه «مجلل»، پارچه‌های ظریف و پالت‌هایی که نقاط کانونی روشن ایجاد می‌کنند بی‌اعتنایی نمی‌کند. مبلمان کلاسیک لوکس همان جذابیتی را حفظ می‌کنند که هیچگاه قدیمی نمی‌شود: ترکیبی از تاریخ، سنت، نماد موقعیت و طعم ظرافت. طراحی نئوکلاسیک نمونه کاملی از پیشرفت‌ها و ترکیب‌های سبکی است که در مورد آن صحبت می‌کنیم، زیرا تفسیر مدرن از سبک کلاسیک را نشان می‌دهد. در اصل، نئوکلاسیک در طراحی داخلی، تمام ویژگی های کلاسیک پایه را در بر می گیرد، اما انعطاف پذیرتر است و می تواند بهتر با واقعیت های خانه ها و آپارتمان های معاصر سازگار شود. بیایید نگاهی به ویژگی های سبک اصلی مبلمان نئوکلاسیک بیندازیم.اگر بخواهیم یک قانون اساسی را مطرح کنیم، می‌توانیم بگوییم که مبلمان نئوکلاسیک نیاز به فضا دارد. لزوماً فضای خیلی بزرگی نیست، اما همچنان برای اثاثیه مجلل و لوازم جانبی بر اساس مفهوم بزرگتر و با الهام از مینیمالیستی باشد، مناسب است. البته نیاز به فضا نیز از جایی دیگری نشات می گیرد: طراحی مبلمان، حول وجود یک یا دو عنصر مرکزی است که چشم را متمرکز می کند و نمایش را می دزدد. نقطه مرکز توجه در اتاق خواب می تواند یک تخت باشد، در حالی که در اتاق نشیمن می تواند یک شومینه بزرگ، یک مبل بزرگ، یک میز ناهارخوری یا یک لوستر مجلل با کریستال های آویز باشد.
قانون بعدی مربوط به رنگ های طراحی داخلی کلاسیک است. برای پس‌زمینه‌ها و دیوارها، یک رنگ روشن، خنثی و مات ترجیح داده می‌شود - رنگ‌های سفید، عاج، کرم، بژ، شنی یا در مقیاس خاکستری (خاکستری کبوتری، خاکستری مرواریدی، نقره‌ای) ترکیب انواع چوب و چند رنگ روشن (شرابی، آبی یاقوت کبود، طلایی، زمردی، سبز زیتونی، خردلی) که با آن مبل‌ها و صندلی‌های راحتی، پرده‌ها، فرش‌ها، تابلوها و اکسسوری‌ها را تزئین می‌کند.
امروزه سبک نئوکلاسیک از مدهای روز فراتر رفته و به سبکی منحصربه‌فرد تبدیل می‌شود که تعیین آن دشوار است. این دو جریان - کلاسیک و معاصر - نه تنها باهم میتواند وجود داشته باشد، بلکه می توانند یکدیگر را تقویت کنند. به عنوان مثال، در یک اقامتگاه تاریخی یا یک ویلا قدیمی، مبلمان نئوکلاسیک می‌تواند حفظ و بازسازی عناصر اصلی با بیشترین ارزش معماری - گچ‌کاری، تزئینات، سقف‌ها، موزاییک‌ها، طاق‌ها را مزین کند.(نمونه ای طراحی نئوکلاسیک در تاج آشپزخانه)

چگونه سبک کلاسیک جدید در چنین پروژه معماری قرار می گیرد؟

از یک طرف، کلاسیک بودن ناب را می‌توان با کابینت‌های گردویی با تزئینات رزگلد، ظرافت مبل‌های کاپیتون با روکش مخملی و نور آینه‌های قاب شیشه‌ای تعریف کرد و از سوی دیگر، جنبه مینیمال-معاصر می‌تواند در کنار اثاثیه سلطنتی سنتی ساخت ایتالیا برای سبک کردن و رقیق کردن فراوانی سبک کلاسیک، بدون تحریف کلاس ذاتی آن، استفاده شود.
برای نزدیک شدن به سبک نئوکلاسیک می‌توان با ترکیب مواد و رنگ‌ها بازی کرد، روکش‌هایی با الهام از سبک مدرن (رزین، میکرو بتن، سنگ‌، فلز) در نقاط استراتژیک ویلا قرار داد، رنگ‌های سرد و بافت‌دار را برای یک یا چند قسمت از دیوار انتخاب کرد.
سبکی با هنر مدرن یا اضافه کردن اثاثیه‌ای آفتاب‌پرستان‌مانند و چند کاره که سبک زندگی دیوانه‌وار زمانه ما را کاملاً تفسیر می‌کند!
همین برهم‌ریختگی های سبکی همیشه جذاب هستند، حتی فراتر از آن اگر سبکی را به خودی خود ایجاد کنند، که طبق قوانین بسیار دقیق مدون شده است که همیشه آماده به هم زدن ورق ها و پیشنهاد ترکیب های جدید است. همانطور که در معماری، کهنه را می توان با جدید تزیین کرد، و جدید را با تاریخ آراسته کرد، به همین ترتیب، کلاسیک و معاصر می توانند به طور هماهنگ به رقص درآیند تا پالایش شده اما ضمخت، مجلل اما سبک ترکیب شوند.  محیط‌های زائد طراحی داخلی به سبک کلاسیک و مدرن می‌توانند به صورت هماهنگ برای ایجاد محیط‌هایی زیبا ترکیب شوند.


فرقی نمی کند که جهت اصلی بیشتر به سمت کلاسیک باشد یا معاصر، آنچه مهم است ایجاد هارمونی رنگی، تعادل ترکیبی و آمیختگی بین الهامات نوین است.بنابراین، آیا این همان روح واقعی طراحی نئوکلاسیک نیست؟