زوار کابینت ام‌دی‌افMDF

یکی از چالش‌های طراحی دکوراسیون داخلی منزل، انتخاب میان دکور چوبی و یا ام دی اف MDF میباشد. این مساله در زمینه انتخاب زوار و قرنیز به طور جدی‌تری دنبال میشود چرا که در این مورد هم زوار چوبی و هم زوار ام دی اف دارای تنوع بسیاری است و انتخاب میان آن‌ها را دشوار‌ کرده است. در این قسمت قصد داریم هرآنچه که به عنوان مزایا و معایب این دو میباشد را بازگو کنیم تا تصمیم‌گیری در بازار برای مشتریان راحت‌تر شود.

مزایای زوار و قرنیز ام دی اف

برای مقایسه دقیق تر میبایست چندین فاکتور را باهم درنظر داشت. تعداد این معیارها محدود به این موارد نیست و ما فقط برخی از مهمترین های آن را برمیشماریم. بی شک این معیارها از طریق تجربه مشتریان و تولیدکنندگان به وجود آمده و با کمک شما در بخش نظرات میتواند اصلاح متون صورت گیرد و ساختار دقیق تری از این مقایسه ارائه داده شود. 


  • قیمت محصول

اولین مزیت اصلی زوارها و قرنیزهای ام دی اف ارزان بودن آن است. در بازار همواره قیمت زوارهای ام دی اف کمتر از نصف قیمت مدل چوبی آن میباشد که همین مساله میتواند بسیار تعیین کننده در تصمیم‌گیری‌های مشتریان باشد چرا که هزینه بازسازی منزل را به شدت کاهش میدهد. اختلاف قیمت صرفا به معنای بدتر بودن کیفیت آن نیست که بیشتر مربوط به فناوری ساخت این محصولات میباشد. 


  • نصب آسان

ام دی اف به نسبت با چوب دارای وزن کمتری میباشد. البته منظور ما در اینجا از چوب همان جنس چوبی است که بتوان نقش و نگار زوارها را بر روی آن پیاده کرد. برای مثال در این زمینه معمولا از چوب راش استفاده میشود که در مقایسه با ام‌دی‌اف وزن بیشتری دارد. وزن بیشتر در زوارها محدودیت ایجاد میکند. مثلا برای چسباندن زوار کابینت اگر از متریال سنگینی استفاده شود در طولانی مدت باعث آزار میشود و بازوبسته کردن را سخت میکند. همچنین نصب تجهیزات سنگین‌تر کار را برای نصاب سخت‌تر خواهد کرد که این مورد برای زوارها شاید معنای چندانی نداشته باشد اما برای نصب قرنیز و پاخور چوبی میتواند مساله‌ساز باشد.

  • رنگ پذیری

برای رنگ کردن زوارهای ام‌دی‌اف نیاز است تا چندین بار(دست) رنگ‌کاری شود که این مساله در زوارهای چوبی مزیت حساب میشود چرا که چوب‌های دارای نقش‌ونگار استفاده شده در زوارها با یک بار روغن‌جلا یا سیلر و یا شاپون رنگ میگیرد. اگر به دنبال نقش و نگار چوبی در دیزاین خانه خود میباشید انتخاب زوارهای ام دی اف و رنگ کاری آن گزینه مناسبی نمیباشد و برای رسیدن به طرح خود ناچار به انتخاب گزینه چوبی و یا روکش چوب میباشید که در قسمت بعد توضیح داده میشود.

  • روکش ممبران و روکش چوب

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های ام‌دی‌اف آن است که با هزینه‌ای نصف قیمت چوب میتوانید نقش و نگار چوبی را در دکوراسیون خود داشته باشید. این مورد دقیقا ضعف مورد قبلی را پوشش میدهد به این صورت که میبایست مدل ام‌دی‌اف انتخابی خود را از حالت خام به حالت طرح دار تغییر دهید. در بازار به صورت کلی دو مدل ورق ام‌دی‌اف موجود میباشد ورق‌های خام و ورق‌های روکش شده.
اگر به دنبال طرح‌های متنوع ام دی اف میباشید میبایست مدل‌های آماده ورق‌های ام دی اف را مشاهده کنید که هر روز به تنوع آن اضافه میشود. از طرفی دیگر شما میتوانید روکش چسبانده شده به ورق ام دی اف خام را خود تغییر دهید. با مراجعه به مراکز فروش روکش ام‌دی‌اف میتوانید صدها طرح تولید شده در این بخش را مشاهده و انتخاب کنید.
لازم به ذکر است که کیفیت چوب نسبت به ورق‌های ام‌دی‌اف روکش چوب بالاتر است و این سلیقه مشتری است که نسبت به هزینه و بودجه‌ی خود کدام طرح را برگزیند.

  • طرح‌های سی‌ان‌سی ام دی اف MDF

زوارهای چوبی و ام‌دی‌اف هر دو دارای طرح بیشماری از سی‌ان‌سی میباشد و هر دو هر روزه متنوع‌تر میشوند. نکته اساسی در انتخاب میان زوار چوبی و ام‌دی‌اف آن است که زوارهای چوبی به ظرافت و زیبایی بیشتری طرح‌های سی‌ان‌سی را میپذیرند و ورق‌های ام‌دی‌اف از کیفیت پایین‌تری در این طرح‌ها میباشد. دقت شود که این نکته در مورد طرح‌های سی‌ان‌سی صادق میباشد و در طرح‌هایی که با دستگاه فرز زده میشود کیفیت کار برابر است. در زیر تفاوت زوارهای سی‌ان‌سی شده و دیگر زوارها را مشاهده میکنید.  • کیفیت ورق ام‌دی‌اف

زوارهای ام‌دی‌اف میتواند جایگزین مناسبی برای زوار‌های چوبی باشد با فرض این نکته که از ام‌دی‌اف مرغوبی استفاده شود. در بازار انواع مختلفی از ورق‌های ام‌دی‌اف وجود دارد و شاید انتخاب نامناسب آن نه تنها با کیفیت چوب قابل مقایسه نیست بلکه در دراز مدت دچار پوسته پوسته شدن میشود. برای رنگ‌کاری و یا حتی روکش‌کردن ورق‌های ام‌دی‌اف نیز بهتر است از ورق‌های باکیفیت بازار (واناچای خارجی) استفاده کرد.

به طور کلی زوارهای ام‌دی‌اف در بازار امروز بسیار پرطرفدار شده است که دلیل آن را میتوان در موارد بالا پیداکرد. اگر تا دیروز ورق‌های ام‌دی‌اف در نماهای داخلی دکوراسیون‌ها استفاده میشد امروزه با تنوع در روکش‌ها و دستگاه‌های طراحی، میتوان ایده‌های بسیار زیبایی را با قیمتی پایین‌تر و کیفیتی تقریبا برابر در منازل پیاده کرد.