پایه فلزی یا پایه چوبی برای مبلمان چوبی

امروزه پایه‌‌های صندلی و مبلمان‌ها تلفیقی از جنس فلز و چوب میباشد. همین‌ نکته باعث شده است تنوع پایه‌های چوبی و فلزی به بیشترین میزان خود در این چند سال برسد. برخلاف گذشته تولیدکنندگان برای پایه صندلی چوبی ناچار‌ به استفاده از همان جنس نیستند و با نگاهی به پایه‌های تولید شده در بازار میتوانند سبک مدرنی را در مبلمان خود‌ ایجاد کنند. از این رو انتخاب میان پایه‌های چوبی و یا فلزی قابل تامل است و بهتر است قبل از خرید به این نکات دقت داشته باشیم.

مزایا و معایب پایه چوبی و پایه فلزی 

در این قسمت با برشمردن نکات قوت و ضعف جنس فلزی و جنس چوبی، تصمیم را برای مشتریان کمی آسان‌تر‌ مینماییم. 

  1. پایه چوبی

پایه چوبی در صنعت مبلمان جایگاه ویژه‌ای دارد و به دلیل کاربرد کلاسیک این جنس در دکوراسیون داخلی، مشتریان به صورت ناخودآگاه تصویر زیبایی از آن را در ذهن دارند. اما پیش از خرید میبایست نکات قوت و ضعف آن را بدانیم.

پایه‌های چوبی دارای تنوع کیفیتی متفاوتی است. ندانستن جنس چوب انتخابی میتواند کیفیت مطلوبی که مورد انتظار مشتری میباشد راارضا نکند. برای مثال خرید پایه چوب توسکا در ست‌های چوب راش میتواند انتخاب نامناسبی باشد و استحکام مبلمان را به شدت کاهش دهد. این درحالی است که انتخاب پایه چوب گردو برای ست‌هایی که از چوب سفید استفاده شده است هم انتخاب درستی نیست زیرا وزن کلی را به شدت افزایش داده و صفحات صندلی و میز نمیتوانند تحمل بلندمدت داشته باشند. پس خرید گران‌تر به معنی انتخاب درست این محصول نیست. شاید با هزینه کمتر بتوانید مبلمان باکیفیت‌تری انتخاب کنید.

یکی از مزایای اصلی پایه‌های چوبی تنوع بیشمار طرح‌های خراطی و سی ان سی میباشد. اگر در سال‌های گذشته پایه‌ها محدود به‌منبت‌های دست‌ساز بود، اگر تولیدکنندگان انتخاب محدودی برای تولید داشتند، امروزه با مراجعه به فروشگاه‌های نظیر دارچوب میتواننداین مساله را به زیبایی حل کنند. اما غافل نمانیم گاهی پیچیدگی‌های استفاده شده‌ در پایه چوبی ما را از کیفیت مورد نظر غافل میکند. به همین منظور باید در هر خریدی قطر پایه و میزان تحمل آن بررسی شود.


  1. پایه فلزی

با درنظر گرفتن سبک و سیاق مدرن مبلمان و صندلی‌های مدرن امروز بد نیست به سراغ انواع مدل های پایه‌های فلزی برویم. این پایه‌هااستحکام بسیار مناسبی دارند و تنوع نسبتا کمتری نسبت به پایه‌های چوبی به خود اختصاص داده‌اند. معمولا طرح‌های پایه‌های فلزی ساده و الهام گرفته از اشکال استوانه‌ای است که قبل از خرید آن میبایست سبک دکوری اتاق را درنظر داشت. 

از دیگر مزایای این پایه میبایست به این نکته اشاره داشت که برای خرید پایه‌های فلزی نیازمند یراق اتصال نیستیم. پایه‌ها با صفحه‌های مستطیلی شکل تخت در قسمت بالای آن به راحتی میتوانند به صفحات بالایی خود اتصال یابند. نحوه اتصال این پایه‌ها کاملا شبیه پایه‌های چوبی بوده و در زمان کمتری این کار امکان پذیر است.(نحوه اتصال پایه)

یکی از اصلی‌ترین معایب پایه‌های فلزی آبکاری و رنگ فلز است. این نکته در ابتدای امر بسیار قابل چشم‌پوشی است اما بعد از مدت کوتاهی تفاوت‌ها نمایان میشود. همانطور که میدانید آبکاری فلزات میتواند باکیفیت بالایی و یا پایینی انجام شود و صرفا فلز بودن آن دلیل بر خوب بودن این جنس نیست. برای تشخیص کیفیت آبکاری پایه‌های فلزی میتوانید به خلل روی پایه نگاه کنید و درصورتی که سطح صیقلی را بسیار نازک همراه با تعداد نقطه‌های زیاد دیده شد، میبایست محصول خود را با قیمت پایین‌تری تهیه کنید زیرا که دوام این قطعه برای شما چندان زیاد نخواهد بود. 

رنگ پریدگی در فلزات بسیار شایع است و ضربه‌هایی نه‌چندان سنگین به این پایه‌ها میتواند گزینه پایه‌ی چوبی را در الویت بهتر وبالاتری قرار دهد. پس برای خرید پایه‌های فلزی توجه داشته باشید که در مسیر پر رفت و آمد نباشد چرا که بعد از زمان کوتاهی حس کهنگی به مبلمان میدهد و ارزش چوب به‌ کار رفته را نیز پایین میکشد. 

پایه چوبی یا فلزی

خرید پایه فلزی یا پایه چوبی 

به طور کلی خرید پایه‌های فلزی برای مصارف با هزینه کمتر نسبت به پایه‌هایی با چوب‌های ارزان پیشنهاد میشود. منظور از چوب‌های ارزان چوب‌هایی با گره‌های زیاد و دوام پایین میباشد. خرید پایه‌های فلزی در محیط‌های خلوت‌تر و غیرخانگی بسیار میتواند کاربرد داشته باشد. این در حالی است که برای استفاده از این مدل پایه‌ها در خانه باید به ضخامت آبکاری و کیفیت رنگ کاری آن توجه بیشتری داشت. 

اما اگر قصد خرید کالایی با زیبایی ماندگارتر دارید میبایست به سراغ تزیینات و یراق‌آلات چوبی بروید. خرید پایه چوبی از جنس راش و گردو میتواند گزینه مناسبی برای تزییینات و دکوری‌های بادوام باشد. اصولا برای ست‌هایی که چوب در آن بسیار اهمیت دارد ترکیب فلز و چوب نمیتواند کاربرد داشته باشد چرا که چوب به خودی خود دارای تنوع بسیاری است که در هر قیمت و ابعادی میتوانید محصول دلخواه خود را پیدا کنید. پس در انتخاب محصولات چوبی و یا فلزی قانون اول آن است که سبک دکوری و چیدمان فضا را درک کرده باشید چرا که ترکیب اجناس گران به خودی خود نمیتواند زیبایی را در یک فضا ایجاد کند و همبستگی و هارمونی اتاق‌ها در این مساله حرف اول را میزند.